Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Guntis Strupulis Ramūnas Čeponis Elīna Titāne Juris Toropins Pašportrets Tēlniecības izstāde Gunārs Binde Galds Baltijas keramika Lija Rage Māra Rikmane Inese Jakobi Jaunie biedri Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

Jura Toropina izstāde

"KRĀSA UN LĪNIJA"

Jura Toropina darbu izstāde

 

       Mākslinieka Jura Toropina radošo darbību raksturo tēmas, tehnikas un rokraksta viengabalainība un noturība. Gleznotājs pieder pie vidējās paaudzes māksliniekiem, kas konsekventi strādā pirmām kārtām ainavas un nereti arī klusās dabas žanrā. Par to liecina arī šī mākslinieka personālizstāde, kurai atlasītas pēdējo divu gadu laikā radītās vairāk nekā 30 kompozīcijas – ļoti vispārināti tverti dabas tēlojumi ar viņa audekliem tik raksturīgiem elementiem – Sauli, vispārināti tvertiem kokiem vai ziediem priekšplānā un debesīm. Juris Toropins ir virtuozs noskaņu un atmosfērisku iespaidu meistars, radot pārliecinošu gleznieciski risinātu dabas ilūziju. Lai panāktu vieglumu un caurspīdīgumu, kas arī rada gaismas un gaisa efektu, nereti krāsas tiek klātas ļoti plānā kārtā. Intensīva faktūru saspēle tiek izmantota kā akcents un kalpo visumā harmoniskas krāsu saskaņas radīšanai.

        Otru izstādes daļu veido pēdējos 15 gados radītie ap 60 zīmējumi tušas, grafīta, pasteļa, ogles tehnikā. Galvenokārt tie ir portretu studijas un galvu uzmetumi, kuros modeļa psiholoģiskais raksturojums, emocionālais stāvoklis panākti ar vienu ekspresīvu līniju vai līniju švīkājumu. Līnija raksturo mākslinieka interesi un izpratni par formu, lai radītu lineārā, plastiskā un abstraktā elementu spriegu saskaņu.

        Vienlaikus ar personālizstādi Latvijas Mākslinieku savienības Izstāžu zālē no 9. aprīļa līdz 24. maijam Nacionālajā mākslas muzeja Mazajā zālē būs aplūkojama gleznotāja otra darbu skate ”Variācijas par tēmu”, kuru kopumā varēs uztvert kā lielu, polifoniski bagātu skaņdarbu, jo katrs atsevišķs audekls – viena un tā paša dabas motīva tonālas gradācijas – izpildīs atsevišķas muzikālas tēmas lomu. Šī dziļi individuālā pieeja vispārliecinošāk raksturo Jura Toropina daiļrades metodi.

 

Daži biogrāfiski dati par mākslinieku

        Juris Toropins dzimis gleznotāju Aleksandra un Veltas Toropinu ģimenē 1952. gada 15.septembrī. Beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu (1972) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu scenogrāfa specialitātē (1978). Strādājis par scenogrāfu Dailes teātrī (1978–1980). Izstādēs piedalās kopš 1973. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1979. gada. Sarīkojis personālizstādes Rīgā (1978, 1983, 1995), Dolē (1990), Maskavā (1995). Darinājis arī plakātus un darbojies grāmatu grafikā.

 

Izstādes kuratore  Irēna Bužinska