Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Baltijas grafika Jēkabs Spriņģis Ģirts Burvis Inese Siliņa Pēteris Sidars Ingrīda Irbe Akmens, šķēres, papīrīt's Lietuvas glezniecība Stikla māksla Dmitrijs Lavrentjevs Ivars Muižulis Keramikas simpozijs Baiba Osīte Rudens 080808 Sigits Krevaitis Ziemassvētku izstāde Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

RUDENS 080808

ES ESMU GRUZĪNS!

 

„Tobrīd, kad pie Rostoviem zālē dejoja sesto anhelēzi, grāfam Bezuhovam trāpīja sestoreiz..” (Ļ. N. Tolstojs)

 

Olimpisko spēļu laikā virs zemes valdīja miers. Karojošās antīkās pasaules pilsētas un ciltis nolika ieroāus un izsludināja pamieru. Šogad 8.08. plkst. 8.08 pēc pusdienas (atbilstoši vietējam laikam) Pekinā atklātā Olimpiāde, pieteikta kā gadsimta spēles, biedējoši sakrita ar Krievijas – Gruzijas kara sākumu.

 

Notikums cilvēku ietekmē tad, kad viņš par to uzzina. Mūsu laiks šķiet zaudējis suverenitāti un kļuvis atkarīgs no novērotāja skatupunkta. Paralēlās montāžas labākajās tradīcijās novērotājs ne vien izseko notikumu, bet ar savu klātbūtni aktīvi iedarbojas uz to – fakti tiek izklāstīti atšķirīgi, akceptējot katra vērotāja personisko laiku. Tā nevilšus atklājas, ka esamībai ir daudzas sejas un attīstības trajektorijas. Nereti reālas aprises iegūst arī vispārzināmais mistisko pareģojumu fenomens: intelekta atbrīvotā apziņas stāvoklī kāds garīgi atvērts indivīds pasaules viņā malā redz vīziju, kura pārsteidzošā precizitātē pēc krietna laika īstenojas pavisam citā planētas punktā. Tādējādi aizvien biežāk jaunus apvāršņus apgūt mūs vedina ne vien tradicionālie ceļojumi, bet arī virtuālas pastaigas laikā, uz ko iedrošina jauno mediju sniegtās iespējas.

 

Plašsaziņas līdzekļi ik pusstundu diennaktī piegādā vielu ļaužu tieksmei pārdzīvot, priecāties un bēdāties, baidīties un nodrošināties, turēt roku uz pulsa. Neskatoties uz dabas jaukumiem, ogām un sēnēm pilniem mežiem, masu kultūras optimismu, lakādas zābaciņu, kleitu un akmensmasas vannu klāstu lielveikalu plauktos, kārotā auto līzinga vai tiklab akrila nagu pieaudzēšanas opcijām u.c. totālā dizaina veiksmēm, radošos procesus šodien visbiežāk tomēr, piekritīsiet, inspirē cilvēka/mākslinieka eksistenciālās skumjas. Aptuveni šādas informācijas aizkustinājumam mēs varējām ļauties pēdējā gada laikā:

 

20.09.07. LR prezidents, ņemot vērā valstī valdošās ekonomiskās grūtības un nerimstošo inflāciju, paziņoja, ka sākot ar 2008. gadu valsts izdevumi ir jātaupa un, rādot priekšzīmi, lēma par Valsts prezidenta kancelejas izdevumu un darbinieku atalgojuma iesaldēšanu. VK revīzijā gan atklāja, ka kancelejā nav noteikts pēc kādiem kritērijiem tiek aprēķināts prēmiju un piemaksu apmērs. Tādēļ dažkārt piemaksās izmaksāts pat līdz 161% no noteiktās mēnešalgas.

 

18.10.07. Rīgā pie Saeimas ēkas notika protesta mītiņš pret valdības lēmumu atstādināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāju Alekseju Loskutovu. Tajā pulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, un šis protests tika nodēvēts par lietussargu revolūciju.

 

3.11.07. Lietussargu revolūcija turpinājās ar tautas sapulci Par tiesisku Latviju! Par godīgu politiku Doma laukumā.

 

7.11.07.  somu skolnieks, astoņpadsmitgadīgais Pekka-Ēriks Auvinens Jokelas skolā raidot 69 šāvienus, nogalināja piecus puišus 16-18 gadu vecumā un trīs skolotājas, kuru vidū bija arī 61 gadu vecā skolas direktore, bet pēc tam izdzēsa arī savu dzīvību. Viss notika tieši tā, kā viņš bija solījis viedoklipā, kuru aptuveni piecas stundas pirms uzbrukuma bija ievietojis YouTube.

 

15.11.07. Bangladešas dienvidu piekrastes rajoniem ar 100 jūdžu stundā ātrumu pāri brāzās ciklons Sidrs, nogainot aptuveni 3500 cilvēku.

 

15.12.07. ANO Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes, kas pulcina simtiem zinātnieku, un Ala Gora veiktais Ceturtais novērtējuma ziņojums kļūst par pamatu Bali konferencei par pasaules klimata izmaiņām. Saskaņā ar pētījumiem – ja šodien pārtrauktu jebkādus oglekļa dioksīda izmešus, gaisa temperatūra turpmākajos gados sasiltu vēl par 0,6 grādiem, jo globālā klimata sistēma ir ļoti inerta. Līdz ar to arī ūdens līmenis okeānos vairākus gadsimtus turpinātu kāpt. Taāu, ja gaisa temperatūras kāpums līdz 2100.gadam manāmi pārsniegtu trīs grādus, Grenlandē nokustu visi kontinentālie ledāji, tās būtu katastrofālas sekas piejūras reģioniem visā pasaulē.

 

21.12.07. Čehija, Igaunija, Ungārija, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Slovākija un Slovēnija pievienojās Šengenas no robežkontroles brīvajai zonai.

 

07.02.08. Rīgas apgabaltiesa par Ināukalnā pazudušās 13 gadus vecās Justīnes Legzdiņas izvarošanu un noslepkavošanu apsūdzēto Gundaru Paipalu vakar sodīja ar mūža ieslodzījumu. Apsūdzētais 1964. gadā dzimušais Paipala savu vainu tiesai pilnībā atzina un lieta tika izskatīta bez pierādījumu pārbaudes. Vainīgajam jau iepriekš bija sešas sodāmības, no tām trīs par izvarošanu.

 

10.02.08. No Cīrihes muzeja nozagtas Sezāna, Degā, van Goga un Monē gleznas, kuru kopējā vērtība pārsniedz 180 miljonus Šveices franku (79,2 miljonus latu). Svētdienas pēcpusdienā trīs vīrieši maskās iegājuši muzejā, draudot personālam ar pistoli. Viņi sakrāvuši gleznas baltā automašīnā un aizbraukuši.„Mēs runājam par lielāko zādzību Šveicē, pat Eiropā,” žurnālistiem stāstīja policijas preses pārstāvis. Dažas dienas iepriekš netālu no Cīrihes tika nozagtas divas Pikaso gleznas.

 

17.02.08. Kosovas parlaments pasludināja neatkarību no Serbijas.

 

19.02.08. Kubas prezidents Fidels Kastro paziņoja par aiziešanu no amata.

 

27.02.08. satiksmes ministrs Ainārs Šlesers nāk klajā ar paziņojumu, ka plānots atlaist pusi Latvijas Pasta administrācijas darbinieku.

 

6.03.08. Gazas josla nonākusi dziļākajā humanitārajā krīzē kopš 1967. gada, kad Izraēla to okupēja. Izraēlas noteikto blokādi cilvēktiesību aizstāvji dēvē par kolektīvā soda veidu, kas nav devis nekādus uzlabojumus drošības jomā. Izraēla Gazas joslas blokādi pastiprinājusi kopš janvāra.

 

7.03.08. Vladimira Putina personiski nosauktais varas mantinieks Dmitrijs Medvedevs uzvarēja Krievijas prezidenta vēlēšanās, iegūstot 70.28% balsu. Jaunais prezidents solīja nostiprināt likumību, cīnīties ar korupciju un nodrošināt valsts pilsoņu dzīves līmeņa paaugstināšanos ar Krievijas bagātības – naftas palīdzību.

 

10.03.08. Tibetu pārņēma jauns vardarbības vilnis. Pieminot 49. gadskārtu, kopš Ķīna apspieda Tibetas brīvības centienus, vairāki simti cilvēku izgāja Lhasas ielās, lai iebilstu pret Ķīnas režīmu, dega veikali, tika slēgti daudzi klosteri. Ķīnas policija lietoja asaru gāzi, lai izklīdinātu aptuveni 600 mūkus, kas demonstrācijas laikā prasīja atbrīvot savus apcietinātos biedrus un ievērot cilvēktiesības.

 

15.03.08. Pēc marta sākumā Šanhajā notikušā īslandiešu izcelsmes mākslinieces Bjorkas koncerta, kura laikā dziedātāja negaidīti vairākas reizes izsaucās „Tibeta! Tibeta!”, saniknotā Ķīnas Tautas Republikas Kultūras ministrija paziņojusi, ka pastiprinās kontroli pār ārzemju mākslinieku koncertiem tās teritorijā. Bjorkas ekspresīvais kliedziens sekojis pēc dziesmas Declare Independence izpildīšanas. Bjorka jau agrāk izmantojusi šo dziesmu, lai atbalstītu neatkarības kustības vairākās pasaules valstīs, to skaitā Kosovā. Savas politiskās pārliecības dēļ Bjorkai nācies atteikties no domas uzstāties Serbijā - kā paziņojuši potenciālā koncerta organizatori, pēc Bjorkas publiskā atbalsta paušanas Kosovas neatkarībai Tokijā notikušā koncerta laikā viņi vairs neredz iespēju dziedātājai apmeklēt Serbiju. Rīgā viņa uzstājās 16. jūlijā.

 

19.03.08. no Zemes novērots 7,5 miljardu gaismas gadu attālumā noticis zvaigznes sprādziens, tik spēcīgs, ka šis objekts kļuva par vistālāko ar neapbruņotu aci saredzamo objektu Visumā.

 

09.04.08. trīs tibetiešu atbalstītāji uzkāpa pa Sanfrancisko Zelta vārtu tilta vantīm un izkāra transparentus, protestējot pret Pekinas olimpisko spēļu lāpas ierašanos šajā ASV pilsētā. Sanfrancisko, kur trešdaļa iedzīvotāju ir aziātu izcelsmes, ir vienīgā ASV pilsēta, kur ierodas Pekinas olimpisko spēļu lāpa. Tuvāko dienu laikā tur paredzēti arī citi protesta pasākumi. Dalailama aicina tibetiešus necensties izjaukt gaidāmo olimpiskās lāpas stafeti cauri Lhasai.

 

3.05.08. tropiskais ciklons Nargis izpostīja Mjanmas reģionu, atstājot aiz sevis vairāk nekā 133000 mirušo un bezvēsts pazudušo. Postījumu apmēri likuši diplomātiskajā izolācijā nonākušajai Mjanmas militārajai huntai pieņemt starptautisko palīdzību. 2004.g. pēc spēcīgā cunami, kas nopostīja daudzu Āzijas valstu Indijas okeāna piekrasti, hunta šādu palīdzību noraidīja.

 

12.05.08. 7,9 balles stiprā zemestrīcē Ķīnas centrālajā reģionā nogalināja vairāk kā 68000 cilvēku.

 

22.05.08. Pagājušajā nedēļā pie Latvijas vēstniecības Krievijā, kas atrodas Maskavā, jauniešu organizācija Jaunā Krievija (Young Russia) sarīkoja Maskavas domes akceptētu protesta mītiņu, lai izpaustu savu naidīgo attieksmi pret filmu Padomju stāsts (The Soviet Story). Pie Latvijas vēstniecības durvīm tika uzstādītas karātavas, kur tika pakārta un pēc tam sadedzināta lelle, kas simboliski attēloja filmas autoru Edvīnu Šnori.

 

20.06.08. plkst. 20.00 ar pamatakmens ielikšanu Rīgas Pārdaugavā tika sākti Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbi. Šā gada aprīlī izdarītā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka šobrīd sabiedrības atbalsts jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas jeb Gaismas pils celtniecībai atrodas viszemākajā līmenī kopš 1998. gada. Tikai 34% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka jaunās bibliotēkas celtniecība tuvākajā laikā ir nepieciešama. Nacionālo bibliotēku paredzēts uzbūvēt trīs gados. Saskaņā ar līgumu, ko valsts aģentūra Jaunie trīs brāļi ar būvuzņēmējiem parakstīja šā gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

 

5.07.08. tika atklāti XXIV Vispārējie latviešu Dziesmu un XIV Deju svētki, kas šogad aizritējuši Latvijas neatkarības 90. gadskārtas zīmē. Svētkos piedalījās rekordliels dalībnieku pulks - 38 601 dalībnieks.

 

2.08.08. notika referendums par Satversmes grozījumiem, tajā piedalījās 627 287 pilsoņi (40,16% no visu balsstiesīgo skaita). Lai grozītu Satversmi, bija nepieciešamas vismaz 757 607 balsis.

 

7.08.08. Gruzijas armijas artilērija sāka separātiskā Dienvidosetijas reģiona apšaudi.

 

8.08.08. Krievija uzsāka pretrunīgi vērtēto militāro operāciju Gruzijas teritorijā. Kā operācijas mērķi tika minēti gan Krievijas pilsoņu, gan Dienvidosetijā izvietoto miera uzturētāju aizsardzība, tomēr zināmas arī pavisam citas versijas par Krievijas patiesajiem nodomiem, uzsākot šo karu.

 

8.08.08. Ķīnas galvaspilsētā Pekinā sākās XXIX Vasaras Olimpiskās spēles.

 

23.08.08. neveiksmīgais Trešais referendums tiešā veidā skāra tikai vienu sabiedrības daļu – vecuma pensionārus ar zemām pensijām. Grūti spriest, vai tie 334 520, kas nobalsoja PAR, pilnībā saprata likumprojekta nianses. Taāu tas, ko viņi gribēja pateikt, ir skaidrs - Latvijā pensijas ir netaisnīgi zemas.

 

4.09.08. Valdība ārkārtas sēdē vienojās, ka nākamā gada budžetā netiks ieplānots atalgojuma palielinājums nevienā valsts sektora profesijā.

 

10.09.08. pazemē zem Šveices un Francijas robežas tika iedarbināts Lielais hadronu paātrinātājs - vislielākais un vissarežģītākais instruments, kādu cilvēki jebkad uzbūvējuši - 27 kilometrus garš apļveida tunelis, kas varētu palīdzēt izzināt vēl neatklātos elementārdaļiņu fizikas noslēpumus un sniegt atbildes uz jautājumiem par Visumu un tā izcelsmi. 24. septembrī tehnisku iemeslu dēļ tas tika apturēts.

 

15.09.08. ASV bankas Lehman Brothers bankrots, kā arī ASV kredītiestādes Bank of America paziņojums par investīciju kompānijas Merrill Lynch and Co pārņemšanu izraisīja haosu pasaules fondu tirgos.

 

18.09.08 atvērtas  pirmās trīs no sešām jaunajām Dienvidu tilta, kura būvdarbus plānots pabeigt novembrī, estakādēm pāri Maskavas un Krasta ielai. Tās atvieglos satiksmes plūsmu un mazinās sastrēgumus. Dienvidu tilta, kura garums ir 803 m, izmaksas ir 35,4 miljoni latu, tilta viena kvadrātmetra būvniecības izmaksas ir Ls 1184, kas esot 2-3 reizes lētāk nekā līdzīgām tiltu būvēm Eiropā.

 

23.09.08. apšaudi savā skolā Kauhajoki sarīkoja aptuveni 20 gadus vecs jaunietis, kurš pirms tam internetā ievietoja netiešus brīdinājumus un atvadu vēstules. Viņš nogalināja deviņus skolasbiedrus un vēl daudzus ievainoja. Jaunietis mēģināja izdarīt pašnāvību, iešaujot sev galvā, bet ir izdzīvojis un nogādāts slimnīcā.

 

 

Gadskārtējā LMS rīkotā izstāde „Rudens” šogad personiskos sasniegumos bāzēto, kopumā juceklīgo Latvijas mākslas ainu vedina izvērtēt skaidrā, konkrētā griezumā, proti, ieraudzīt, kā katrs mākslinieks (un visi kopā) attiecas pret sabiedriskajām norisēm, ciktāl ļauj tām kļūt atpazīstamām savos darbos. Nepiemirstiet, ka saskaņā ar arvien vēl aktuālo modernisma estētiku, māksla nav vien mākslinieka darbības objekts, bet arī sociāls kultūras process, iesaistīts kopējos sabiedrībā valdošos ritmos un apritē, un tās svēts uzdevums ir izaicināt (visvieglāk, laikam, – šokējot, kariķējot) pilsonisko uztveri!                                                                      

   A.DZALBE

 

Es esmu gruzīns! 080808