Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

 

Biruta Baumane (1922 – 2017) “Klauns Antonio”, 1973. Audekls, eļļa, 120x84 cm. LMS muzejs

 

 

Š.g. 6 .jūnij⁠Latvijas Mākslinieku savienība piemin 2017. gada 21. janvārī mūžīb⁠aizgājušo mākslinieci Birutu Baumani (06.06.1922.-21.01.2017.).

 

 

Biruta Baumane dzimusi 1922. gada 6. jūnijā,  bērnību pavadījusi Tērvetē, vēlāk mācījusies Jelgavas ģimnāzijas humanitār⁠nodaļā, bet ar mākslu sākusi iepazīties Romāna Sutas mākslas studijā. No 1941. gada studējusi Latvijas Mākslas akadēmij⁠glezniecības nodaļ⁠pie V.Tones, V.Purvīša u.c., ko 1948.gad⁠absolvējusi ar diplomdarbu „Eksāmeni” pie gleznotāja J.Liepiņa, bet paralēli studējusi Latvijas Universitātē Filozofijas fakultātē, kurai likvidējoties 1944. gad⁠viņa turpināja studēt filoloģijas fakultātē.

 

 

Gleznotāja Biruta Baumane izstādēs piedalījās kopš 1956.gada, un Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1959.gada. Par mūža ieguldījumu latviešu glezniecīb⁠izcil⁠latviešu gleznotāja tika apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

 

Latvijas māksl⁠Biruta Baumane iezīmējas ar vitālu pasaules izjūtu, kas raksturo arī viņas glezniecību un plašo tēmu loku: akti, portreti, klusās dabas, ainavas. Savu māksliniecisko izteiksmi viņa atrada modernisma stilistik⁠interpretējot postimpresioniskos principus un fovisma krāsu izjūtu, bet ar precīzu raksturotājas talantu patiesi un trāpīgi atspoguļoja sevi, sev tuvos ļaudis un ainavas. Unikāla un latviešu glezniecīb⁠reta tematika ir cirks, kur⁠B.Baumane emocionāli parāda dažādās rakstura un uzvedības šķautnes, personīgās izjūtas un skatuves pieprasīto spožumu. Spilgt⁠mākslinieces personība Latvijas glezniecīb⁠pārliecinoši un spoži ir izveidojusi paliekošu skaudras dzīves tēlojumu krāsainaj⁠laikmeta paradigmā.

 

 

Mākslinieces Birutas Baumanes gleznas atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālaj⁠mākslas muzejā, Valsts Tretjakova galerijā, Maskavā, Krievij⁠un citos muzejos, k⁠arī privātajās kolekcijās Latvijā, ASV, Kanādā, Itālijā, Francij⁠u.c.


 

_____________________________________________________________________________________________________________


 

Sākot ar 2. jūniju, LMS muzej⁠11.novembra krastmal⁠35, 5.stāv⁠apskatāma jauna LMS muzeja ekspozīcija “Vasarsvētki”.

 

Aicinām apmeklēt LMS muzeju!

Biedrības „Latvijas Mākslinieku savienība” muzejs izveidots 2001. gada 27.septembrī, ar mērķi popularizēt unikālo LMS 20. gs. otrās puses mākslas darbu kolekciju.

 

Darba laiks: Pirmdiena – Piektdiena, plkst. 12:00 – 17:00

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________


 

 

 

Juris Mauriņš „T.Zaļkalna portrets”, 1970. Bronza, 27x26x33 cm. LMS muzejs


 

Šodien, 30. novembrī, tiek atzīmēta 140. jubileja latviešu tēlniecības pamatlicējam tēlniekam Teodoram Zaļkalnam (1876-1972)!

 

Mākslinieks Teodors Zaļkalns 1899.gad⁠beidzis Štiglica Centrālo tehniskās zīmēšanas skolu Pēterburgā, ar specializāciju dekoratīvaj⁠glezniecīb⁠un ofortā. No 1899. līdz 1901.gadam mācījies Minhenē un Parīzē, arī Ogista Rodēna darbnīc⁠pie Emila Antuāna Burdela.

 

Bijis Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēks no 1921-1958.gadam. Izaudzinājis vairākas latviešu tēlnieku paaudzes: Valdis Albergs, Rasma Bruzīte, Lea Davidova-Medene u.c.

 

Latvijas Mākslinieku savienības biedrs no 1944.gada.

 

Strādājis monumentālaj⁠(piemineklis Rūdolfam Blaumanim Rīgā, granīts, 1929.g. un piemineklis Atim Kronvaldam Siguldā, bronza, granīts, 1938.g.), portreta („Modesta Musorgska portrets”, keramika, 1928.g.), animālijas („Cūka”, granīts, 1937.g.), memoriālaj⁠(piemineklis dzejniekam Jānim Porukam Rīgas Meža kapos, granīts, 1930.g.) un mazās formas („Sēdošā māmiņa”, granīts, 1923.g.) tēlniecīb⁠un medaļu žanrā.

 

Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Latvijas Nacionālaj⁠mākslas muzej⁠un privātkolekcijās.

 

Teodors Zaļkalns formulēja latviešu tēlniecības pamatprincipus, formveidi, radījis izpratni par materiālu pielietojumu tēlniecīb⁠un to apstrādi traktāt⁠”Tēlnieciski būtiskais”.

 

„T.Zaļkalns, pats būdams mākslinieks, kura darbos materiāla izvēlei un t⁠īpašību iekļaušanai tēla pamatjēg⁠bija liela nozīme, tomēr uzskatīja, ka materiāls pats par sevi nemaina plastisk⁠būtību, bet piešķir tai vienīgi zināmu nokrāsu vai noskaņu. Kaut gan tikai tad, ja darbs ir īstenots paliekošā materiālā, mēs to uztveram k⁠pilnīb⁠iemiesotu un pabeigtu plastisku veselumu.” Mākslas zinātniece R.Čaupova

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Mākslinieku nams 11.novembra krastmal⁠35, Rīgā

 

Š.g. 26.oktobrī stājas spēk⁠Kultūras ministrijas pieņemts lēmums iekļaut Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakst⁠Mākslinieku namu 11.novembra krastmal⁠35, Rīgā.

 


https://www.vestnesis.lv/op/2016/207.15

 

Latvijas Mākslinieku savienības muzeja ēkas t.s. „Mākslinieku nams” arhitekts ir Kārlis Plūksne (1906-1973), kurš izstrādājis projektu  LPSR republikāniskaj⁠Projektu institūt⁠(vēlāk Projektēšanas institūts “Latgiprogorstroj” un “Pilsētprojekts”) no 1953. līdz 1955.gadam. Ēka būvēta no 1956.gada līdz 1957.gadam un 1960.gada 10.decembrī ēka pieņemta ekspluatācijā.

 

„Mākslinieku nams” ir viena no pirmajām ēkām, kas tapa pēc vēsturisk⁠PSKP Centrālās komitejas un PSRS Ministru padomes 04.11.1955. gada lēmuma pieņemšanas “Par pārmērību novēršanu projektēšan⁠un arhitektūr⁔ Nr.1871[1]. „Mākslinieku nama” arhitektoniskais veidols spilgti raksturo t⁠laika politiskos uzstādījumus, kas izpaudās radošā risinājum⁠ar racionālu pieeju veidojot šī nama konstruktīvo pamatkorpusu ar līdzās esošo sfērisko būvapjomu un lakonisko fasādes vizuālo risinājumu. Pēckara modernisma vēl t.s. padomju modernisma vai vēlīn⁠modernisma stilistik⁠celtais „Mākslinieku nams” ir radīts profesionālu mākslinieku radošai darbībai, tās eksponēšanai un pārvaldei.

 

Latvijas arhitektūras un mākslas vēsturē būtiski tiek uzsvērts, ka „Mākslinieku nam⁔ ir izveidota pirm⁠izstāžu zāle, kas veidota profesionālās vizuālās mākslas darbu eksponēšanai k⁠telpa, kas nepieder kādai no valsts pakļautīb⁠esošajām kultūras vai muzeju institūcijām.

 

Ēkas sākotnēj⁠funkcija un arhitektoniskais būvapjoms nav mainījies, k⁠arī fasādē saglabājies pēcmodernismam raksturīgais logu ritms, autentiskais apmetums un krāsojums.

 

Svarīga ir arī ēkas kultūrvēsturisk⁠nozīme, jo taj⁠radoši strādājuši izcili Latvijas gleznotāji, grafiķi, tēlnieki: Leo Kokle, Eduards Kalniņš, Jānis Pauļuks, Laimonis Blumbergs, Inga Brūvere, Dace Lielā, Nele Zirnīte, Rita Blumberga, Laimonis Blumbergs, Kurts Fridrihsons u.c. Savukārt, tēlniecības nozarei būtiski, ka nam⁠ir izveidota specifiska tēlniecības darbnīca, kas ar savu vērienīgo sfēriski izvērsto apjomu pamanāma Rīgas pilsētainavā, un te darbojies tēlnieks Emīls Melderis, bet ilgstoši strādājusi tēlniece Lea Davidova Medene, kas ar savu novatoriski lakonisko formveidi  ir nozīmīga Latvijas portrettēlniecības autore. 

 

Mūsdienās sākotnēj⁠ēkas funkcija ar specifisku nozīmi - profesionālu mākslinieku radošajam darbam, mākslas eksponēšanai, kolekcionēšanai un pārvaldei – ir saglabājusies un nav mainījusies. Šobrīd „Mākslinieku nam⁔ mākslinieki darbojas savās radošajās darbnīcās, k⁠arī oforta un litogrāfijas darbnīcās, joprojām tiek veidotas izstādes, un nozīmīgi, ka ēk⁠apskatāmas Latvijas Mākslinieku savienības (turpmāk – LMS) muzeja ekspozīcijas.

 

„Mākslinieku nams” ir vēsturiska laikmeta zīme Latvijas kultūrtelpā, kas veidojusies līdz ar LMS k⁠kultūras un radošās industrijas attīstību. Biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība” veicina radošo darbību, popularizē profesionālo mākslu, uztur savus īpašumus un saglab⁠vērtības, uzsverot arī „Mākslinieku nama” pēckara modernisma arhitektoniskās kvalitātes.

 

Biedrības “ Latvijas Mākslinieku savienība”

valdes priekšsēdētājs Igors Dobičins

 

[1] Постановление Центрального Комитета КПСС и Совета Министров СССР от 4 ноября 1955 года â„–1871 «ÐžÐ± устранении излишеств в проектировании и строительстве» [tiešsaiste] [skatīts 27.11.2015]. Pieejams: http://www.sovarch.ru/postanovlenie55/

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Otrdien, 27.septembrī, Latvijas Mākslinieku savienības muzejam ir

15 gadu jubileja!

 

 

2016.gada 27.septembrī gaidīsim ciemos, kad LMS muzeja visas ekspozīcijas būs atvērtas no plkst.12.00 - 17.00. Ieeja - bez maksas!

 

LMS muzejs ir biedrības "Latvijas Mākslinieku savienība" (LMS) īpašum⁠esošs unikāls 20. gs. otrās puses mākslas darbu krājums.

Uz tikšanos!

 

 

Pārsla Zaļkalne "V.I.Ļeņins", 1987. Bronza, 69x56x20 cm. LMS muzejs

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________