Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 LMS ikgadējā vizuālās mākslas izstāde “RUDENS 2020. ESOŠAIS SKATS” Ilze Muceniece-Adamaite, Irina Vorkale glezniecības izstāde “ĒDENE UN ČŪSKA” Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzeja izstāde – akcija “PARANOJA” Rēzijas Martas Zegneres personālizstāde “Ceļš” Ivetas Laures personālizstāde "NEVER GIVE UP! / NEKAD NEPADODIES!“ Zaigas Putrāmas personālizstāde “Cilvēki pamana, kā saules satiekas” Jāņa Purcena un Igora Dobičina izstāde “Atlikušais no baltajiem apokalipses jātniekiem un rezidentūra” LMS muzeja izstāde “Ābols. Ripo. Jūra.” Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

 

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzeja

izstāde – akcija “PARANOJA”

04.09.2020. – 04.10.2020.

 

No š.g. 4.septembra līdz 4.oktobrim Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) galerijā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā, ir skatāma LMS muzeja izstāde “Paranoja”.

 

Domājot par attiecībām starp mākslinieku un institūciju lēmumiem, LMS muzejs izstādei – akcijai “Paranoja” LMS galerijā izvēlējies autoru – Alda Kļaviņa, Arvīda Būmaņa, Laimas Eglītes, Ivetas Priedītes, Anetes Kalniņas, Henrija Klēbaha, Helgas Jaksones, Matīsa Zavicka, Vladislava Rubuļa, Lijas Būmanes, Borisa Bērziņa, darbus.

Izstādes nosaukums izvēlēts, reflektējot par pandēmijas Covid-19 seku novēršanas aktivitātēm valsts institūciju izpratnē un izpildījumā, īpaši akcentējot situāciju radošajā kultūras un mākslas nozarē. Ekspozīcija veidota, atskatoties uz aktivitātēm, kas saistītas ar pandēmijas izraisīto zaudējumu kompensāciju programmām, kurām LMS kā biedrība un lielākoties arī tās biedri nekvalificējās, tad sekoja publiska diskusija ap akustiskās koncertzāles novietnes impulsīvo izvēli Elizabetes ielā 2, un tagad aktualizējas autoratlīdzības “sāga”, kuras izskaņa šobrīd nav paredzama.

Iespējams, šī attieksme rada sajūtu, ka nozare neizbēgami varētu tikt reformēta, reorganizēta ar mērķi panākt, ka gleznotājs, tēlnieks, grafiķis u.c. nestrādā savu darbu, bet lūdz pabalstus, veic nodokļu nomaksu no neesošiem līgumiem un aizmirst par autoratlīdzībām, kas ir būtisks šī brīža radošā darba norēķinu veids. Kādam ir vēlme izvairīties no radošā, neizskaidrojamā un panākt institucionālās pakļautības uzbūvi arī mākslā. Vēsturiski šis 20. gadsimtā izstrādātais politiskās cenzūras paņēmiens ir zināms, iespējams, pārāk labi no vairāku valstu pieredzes.

Mūsdienās institūciju it kā jaunizveidotā loģika, kas rada vizuālās mākslas lomas devalvāciju un mazizglītotības kulta propogandu, ir īstermiņā finansiāli pamatota, tomēr ilgtermiņā tas ir vērtējams kā noziegums.

Ekspozīcija apzināti veidota kā līdzība ar institūciju lēmumiem, kuri rada paranojisku atmosfēru, bet, lai kādi būtu eksponēšanas paņēmieni (lēmumi), mākslas darbu autoru ieguldītā profesionālā prasme un darbs ir tik spēcīgi un pamatoti, ka to vēstījums paliek.

 

Izstādes – akcijas “Paranoja” radošā komanda

Ideja un teksts: Igors Dobičins

Ekspozīcijas dizains: Jānis Purcens