Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Īstenība, Labestība, Pacietība mākslā Mākslas dienas 2013. MĀKSLINIEKA MONOLOGS Saules apmirdzētie I Rudens. Nākotne sākas šodien Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti
MĀKSLAS DIENAS 2013. MĀKSLINIEKA MONOLOGS


Latvijas Mākslinieku savienība sadarbībā ar RPAS ”Rīgas Centrāltirgus” laikā no 15. aprīļa līdz 19. maijam rīko ikgadējo starptautisko mākslas festivālu Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs. Latvijas Mākslinieku savienība festivālu Mākslas dienas rīko kopš 1959. gada. Festivāls ir kļuvis par ikgadēju tradīciju, kas uzsver vizuālas mākslas nozīmi Latvijas kultūrā. Šogad festivāla organizatori akcentē divus pasākumus Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs programmā: izstādi ”Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs” un Starptautisko Mākslas simpoziju.

Izstāde Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs

Izstāde”Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs” atspoguļos vienu no Mākslas dienu galvenajiem uzstādījumiem – bezkompromisu atbalstu profesionālās mākslas attīstībai, atsakoties no uzspiestiem gaumes standartiem vai stila pareizībām.

Izstāde norisināsies laikā no 2013. gada 15. aprīļa līdz 19. maija un to veidos divas ekspozīciju zonas – Latvijas Mākslinieku savienības galerijā un Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā.

Izstādes Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs atklāšana 15.aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Mākslinieku savienības galerijā 11. novembra krastmalā 35, Rīgā.

Starptautiskais Mākslas simpozijs

Starptautiskais Mākslas simpozijs ir jaunums ikgadējā mākslas festivāla ietvaros un tajā šogad piedalīsies mākslinieki no Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Polijas, Slovākijas un Vācijas Mākslinieku asociācijām, Latvijas Mākslinieku savienības, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas, pārstāvot mākslas veidus – glezniecību un tēlniecību. Simpozija mērķis ir veicināt starptautisko sadarbību starp māksliniekiem, bagātinot katra dalībnieka un viņu pārstāvēto organizāciju kopējo kultūrvidi.

Mākslinieki simpozija laikā no 15. līdz 21. aprīlim Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā radīs lielformāta gleznas un veidos tēlniecības darbus alumīnija materiālā. Metālliešana norisināsies Latvijas Mākslinieku savienības darbnīcās, Gaujas ielā.

Simpozijā radītie darbi tiks eksponēti izstādē Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā un būs pieejami apskatei no 2013. gada 22. aprīļa līdz 19. maijam.

Izstādes Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs lielformāta mākslas darbu ekspozīcijas un Starptautiskā Mākslas simpozija izstādes atklāšana 21.aprīlī, plkst. 16.00 Vidzemes tirgus Gaļas paviljonā Brīvības ielā 90, Rīgā. Pasākumā igauņu mākslinieki Raits Rosins un Karls – Kristjans Nagels veidos performances, šādi norādot uz mākslas veidu daudzveidības nepieciešamību un sintēzi.

Festivāls Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs norisināsies pasaulē zīmīgos datumos, jo tā atklāšana paredzēta 15. aprīlī, kas tiek atzīmēts kā Starptautiskā Mākslinieku diena. Festivāls ilgst vairāk par mēnesi, noslēdzoties dienu pēc ikgadējās un sabiedrībā jau zināmās Muzeju nakts. Mākslas dienu 2013 galvenā tēma – Mākslinieka monologs – aicina uzdot jautājumus par mākslas un kultūras norisēm Latvijā un mākslinieka, kā indivīda, vietu tajā. Atklājot šos mākslas svētkus un atzīmējot Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs arī starptautiskā līmenī, festivāla organizatori vēlas atgādināt to, ka māksla, kā vitāli nepieciešama un plaukstoša nozare, skar ikvienu. Mākslas dienas bieži centušās panākt šķietami neiespējamo – tie ir svētki balstīti uz ideāliem un atsevišķu personību entuziasmu, kas nerimstoši aicina māksliniekus un sabiedrību kopumā domāt par kultūru Latvijā.Latvijas Mākslinieku savienība pateicas atbalstītājiem: Lietuvas Republikas vēstniecībai Latvijas Republikā, Polijas Republikas vēstniecībai Latvijas Republikā, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam, RPAS „Rīgas Centrāltirgus”, A/S Latvijas Finieris, Draugiem.lv, Direct Paint Outlet un dzeramajam ūdenim „Zaķumuiža”

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

 

Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājuma tēlniecības izstādes "Mākslas dienas 2013. Mākslinieka monologs" oficiālā svinīgā atklāšana norisināsies piektdien, 17. maijā plkst. 15:00 Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā.

 Izstāde neierastā vietā un veidā piedāvā ieskatu Latvijas Mākslinieku savienības muzeja tēlniecības kolekcijā. Pagājušā gadsimta 70. – 90. gados tapušās akmens skulptūras iemūžina daļu no tēlniecības vēstures Latvijā.  Akmens tēlniecība ir Latvijas mākslas vērtība, kurā, vienotas tradīcijas ietveros, katrs mākslinieks, caur savu personisko skatījumu, piešķir akmens formai unikālu stilisktiku un formu. Darbu autori ir pazīstami un ievērojami mākslinieki – Arta Dumpe, Lea Davidova–Medene, Laimonis Blumbergs, Ojārs Breģis, Rasma Bruzīte, u. c.


Alternatīvu mākslas telpu meklējumi ir kā iesākums konceptuālās mākslas domāšanas virziena attīstībai, piešķirot mākslas darbiem jaunu nozīmi. Lai arī mākslas darba pašpietiekamība nosaka tā aktualitāti un “mūžīgumu”, jebkurš mākslas darbs, ievietots telpā, uz jauna fona, iegūst iespēju iekļauties citā paradigmā, tādejādi iedzīvinot sava veida konteksta paradoksu. Izstādes iekārtojums akcentē mākslas darba un tā fona savstarpējo mijiedarbību. Neparasto sintēzi starp to, kas citreiz tiek idejiski atdalīts – mākslas darbs un telpa gan fiziskā, gan filozofiskā veidolā. Sterilās baltās sienas, uz kuru fona esam raduši aplūkot Mākslu ar lielo “M”, izslēdz laikmetīgo fonu un to piederību realitātei.

            Iznesot mākslu ārpus tās ierastā rāmja, tai tiek piešķirta jauna vērtība – atšķirīga no tās neitrālās nemirstības, kuru piedāvā muzeju ekspozīcijas. Mākslas dienu ietvaros, “māksla iziet ielās”, kļūstot par daļu no publiskās mākslas parādības. Centrāltirgus paviljoni nav telpa, brīva no vēsturiskā konteksta un neitrālu fonu. 20. gs. 70. gadu modernisma tradīcijās, eksponāti un telpa ir savstarpējā dialogā, atsaucoties gan uz laikmeta idejām par mākslas vietu, gan pašu darbu tapšanas brīdi.

Mākslinieks vienmēr strādā atbilstoši savam laikam un izjūtām. Monumentālisma izjūtā veidotie granīta darbi ir sava laika mākslas pieminekļi – daļa no pagājušā gadsimta mākslas un tās idejām. Tāpat kā Rīgas Centrāltirgus paviljonu vēsture saistīta ar kādreizējo gaisakuģu angāru arhitektonisko pārdzimšanu savam laikam modernākajos tirgus paviljonos, tāpat akmens skulptūras parādās no cita skatpunkta un iegūst jaunu izpausmes iespēju.

          Izstāde tapusi sadarbībā ar RPAS "Rīgas Centrāltirgus", kā arī ar Rīgas Domes Izglītības, Kultūras un Sporta departamenta atbalstu. 

Diāna Kaijaka

 

Izstādes kuratore: Diāna Kaijaka

Festivāla „Mākslas Dienas 2013. Mākslinieka monologs.” organizators un izstādes ekspozīcijas dizaina autors: Igors Dobičins­