Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Latvijas un Baltkrievijas grafika Aldis Karkovskis Baiba Osīte Jāzeps Pīgoznis Mākslas dienas toreiz. '59 - '89. Ruta Bogustova Gloria Pazudis-Atrasts Inta Dobrāja Dialogs 2010 Lapu mežs Rudens 2010 Andris Biezbārdis Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

RUTA BOGUSTOVA

"TEKSTILS – PERSONĪGI"

 

Ievērojamā latviešu tekstilmāksliniece Ruta Bogustova 1.aprīlī svinēja 75 gadu jubileju. Viņa ir viena no Latvijas Mākslas akadēmijas tekstilnodaļas celmlauža Rūdolfa Heimrāta lolojumiem, kas, vēl studente būdama, savus gobelēnus kāra pie sienām kā Latvijas, tā arī citvalstu tekstilmākslas izstāžu telpās. Viņa bija vienīgā no Padomju Savienības, kurai bija iespēja izstādīt savus darbus tekstilmākslas septītajā starptautiskajā izstādē Lozanā (Šveicē). Māksliniece ir optimistiska, atvērta, mainīgo pasauli mīloša un turklāt ārkārtīgi viesmīlīga.

,,Nebiju audusi kādus desmit gadus, jo aizrāvos ar šūšanu, ar aplikācijām, krellītēm. Sailgojos un tāpēc sarunāju, lai man uzvelk uz mazajām stellītēm velkus. Domāju, nu ko tādu šauru uz 60 centimetriem varētu noaust? Izdomāju, ka ņemšu vecas fotogrāfijas par paraugu un man taps vesela portretu sērija. Sanāk, ka šie portreti ir veltījums manām saknēm. Vecaistēvs un vecāmāte iznāca diezgan līdzīgi, bet pati …nu grūti teikt.

Mans Akadēmijas diplomdarbs tapa Dzintaros - Mākslinieku radošajā nama. Rūdolfs Heimrāts teica, kam ir stelles mājas, tas var nenākt uz akadēmiju un strādāt mājās. Diplomdarbā man bija apaļa, reljefa lode, ko noaudu no divām daļām.

Nesekoju skolotajam Heimrātam un skices netaisu. Man vienkārši ir žēl tā laika, kas tiek patērēts zīmējot. Kādreiz vienkārši ar zīmuli atzīmēju, kas man kur atradīsies. Krāsainas skices vispār netaisu, vienkārši pielietoju tādas krāsas dzijas, kādas man dotajā brīdi ir. Visi kakti pilni ar dažādiem materiāliem, visu ko var atrast. Darba sakuma ir nenoteiktas formas. Piemēram, darbā „Austrumu dārzs” uz tilla es izmantoju jau pašas pielietotus paņēmienus, kas redzami manos darbos par Aspazijas dzejas tēmu, vai tekstilijas ar ķīniešu sakāmvārdiem. Vairāk tomēr strādāju vienas gammas robežās. Jāatzīst, ka pēkšņs krāsainības sprādziens bija atgriešanās no ceļojuma pa Havaju salam. Tas bija ideāli, tur tiešām smēlos iedvesmu arī dabas motīvu izmantošanai darbos. Vispār man raksturīga abstrakta maniere.

Tagad esmu pārgājusi uz plānākiem materiāliem, taāu vienā no pēdējiem darinājumiem veiksmīgi kontrastējoši izskatās neaustais materiāls uz plāna tilla.

Pēc Akadēmijas tā arī darbā neesmu strādājusi, visu laiku esmu pavadījusi aužot vai šujot. Arī tagad var dzīvot, tikai tas jādara taupīgāk. Un vispār, par sliktām lietām nevajag domāt un tādējādi sarūgtināt sev dzīvi."

 

2010. 26. marts Nr. 53. Kultūras Foruma pielikums Latvijas Mākslinieku savienības informatīvais biļetens LaMāsa

Lanas Strodes intervija

 

 

Ruta Bogustova

 

Ruta Bogustova

 

Ruta Bogustova

 

Ruta Bogustova

 

Izstādes atklāšanā